עגלת הקניות שלי

תופעות גיל המעבר- רעילות או "גיל הבלות"?

תופעות גיל המעבר- רעילות או "גיל הבלות"?

תופעות גיל המעבר- רעילות או "גיל הבלות"?

סוד גלוי הוא שמרביתן של הנשים החיות במדינות המפותחות סובלות מתופעות גיל המעבר, אך עובדה  שאינה ידועה על פי רוב היא, כי  נשים המתגוררות במדינות אשר אינן נמנות על המדינות המתועשות כמעט ואינן חוות את אותם התסמינים אשר הינם מנת חלקן של מקבילותיהן בעולם המתועש.

במאמר זה אסביר מהו גיל המעבר, מהן התופעות והתסמינים השכיחים לגיל המעבר, מדוע נשים בתרבויות מסורתיות אינן סובלות מאותן התופעות וכיצד שימוש מושכל בתזונה נכונה ובמזונות-על עשויים לתרום להפחתה של תופעותיו. לסיום נקנח במתכון לשייק אביבי וטעים המועשר במזונות-על ומתכונים לרקיחת לפילינג ומסכת אנטי אייג'ינג למניעת הזדקנות העור, כולם מועשרים עם שני מזונות-על מיוחדים – מורינגה וספירולינה.

בתור מטפלת אינטגרטיבית, עם 40 שנה של ניסיון בתחום הרפואה המערבית והסינית ולאחר שטיפלתי במאות רבות של מטופלות וכמובן גם מעצם היותי אישה, אני מודעת לסימפטומים הבריאותיים הלא פשוטים של גיל המעבר בקרב נשים וגם מודעת לעובדה שנושא טבעי זה יכול לעיתים להיות רגיש או אולי אפילו מאיים, ולכן לעיתים קיימת נטייה של נשים רבות לפחד או להתבייש מלגעת בו. הבעיה היא שבהיעדר טיפול מתאים הסימפטומים הלא כל כך סימפטיים הללו עלולים להחמיר ולהוביל לירידה דרסטית בבריאות האישה ובאיכות חייה. הבשורה המרגיעה היא, שיש בידינו את הכוח למזער ובמקרים מסוימים אפילו לבטל כליל את התסמינים ותופעות הלוואי אשר מביא עימו גיל המעבר – כל זאת בדרכים טבעיות והרמוניות עם הגוף.

ראשית, יש לומר בצורה ברורה – מנופאוזה(גיל המעבר) היא אינה מחלה, אלא מצב פיזיולוגי טבעי אשר תחווה כל אישה בגיל המעבר (בד"כ בסביבות גיל 49) ואשר מהותו היא אובדן הפוריות הנשית.

על אף שמדובר בתהליך צפוי ובלתי הפיך, התופעות והתסמינים כגון גלי חום, הזעות לילה, עייפות כרונית, דיכאון, השמנה, אוסטיאופורוזיס(דילול עצם), בעיות ווגינאליות ועוד, נחוות בקרב חלק ניכר מהנשים בעולם המערבי אך למזלנו הן אינן בהכרח גזירה של הטבע.

חשוב מאוד להדגיש כי בתרבויות אשר נסמכות על אורח חיים מסורתי כדוגמת: שבטים אסיאתיים, שבטים ילידיים באמריקה הצפונית והדרומית ועוד, על פי רוב, אין הנשים במקומות הללו חוות את תופעות הלוואי של גיל המעבר כפי שמקבילותיהן בעולם המתועש חוות  (על אף שגם הן חוות את גיל המעבר עצמו).

מפה ניתן ללמוד שאצל נשים אשר אורח חייהן ותזונתן הינם "מערביים" מתקיימים תנאים נוספים אשר אפשר לקשרם באופן ישיר לחומרת התסמינים ותופעות גיל המעבר כפי שהם מוכרים לנו.

בכדי להבין מהם אותם גורמים (ולדעת כיצד אפשר לנטרלם) עלינו להבין תחילה את התהליך בכללותו אשר אותו עובר גוף האישה בגיל המעבר.

 

עיקריו של תהליך גיל המעבר

תחילת גיל המעבר מתבטא בשינויים הורמונאליים,פיזיולוגיים וכימיים. השחלות מפסיקות לייצר שני הורמוני מין עיקריים: אסטרוגן ופרוגסטרון החיוניים לפוריות האישה ולתהליכים שונים בגוף ובכך מפסיקה האישה להיות פורייה.

הורמון האסטרוגן מעורב במגוון רחב של תפקידים גופניים כגון: התבגרות מינית, הסדרת המחזור החודשי והביוץ, שמירה על כלי דם, הגנה על הלב ,שמירה על אלסטיות ופלסטיות של הקולגן והאלסטין בעור ומניעת הזדקנותו, שמירה על מסת העצם, שמירה על תפקוד יותרת הכליה אשר מווסתת ומפקחת על תהליכים פיזיולוגיים חיוניים ועוד.

לגוף כמובן קיימת מערכת חלופית לייצור האסטרוגן  בתקופת המנופאוזה, ומקורה בבלוטת יותרת הכליה (האדרנל) אשר הופכת להיות מקור הייצור האנדוגני היחיד לאסטרוגן.

 

תקופת גיל המעבר הינה בהגדרה תקופת ההסתגלות של הגוף לאותם שינויים הורמונאליים, ולכן עלולה להיות מלווה בשורה של תופעות גופניות ונפשיות כל עוד קיים חוסר איזון או חוסרים אחרים.

תופעות לוואי באזורים המפותחים מול האזורים שאינם מפותחים.

מחקרים שנעשו וחקרו את תופעות הלוואי של המנופאוזה בעולם גילו באופן מובהק שאצל נשים שחיות באותם האזורים אליהם עדין לא הגיעה הקדמה ודרך החיים המערבית, תופעות הלוואי של גיל המעבר, כפי שנחווים על פי רוב על ידי נשות העולם המערבי, כמעט ואינן מוכרות (או מורגשות) בקרב אותן הנשים.

במחקר שנעשה אצל נשים בגיל 52 משבט אינדיאני בארה"ב אשר עדיין חיות וניזונות באופן המסורתי והייחודי לשבטן מזה דורי דורות , גילו שאף לא אחת מהנשים סבלה מתופעות אלו על אף שלכאורה לא היה אמור להיות הבדל בינן לבין שכנותיהן העירוניות.

 

כמו כן גילו החוקרים כי גם בתרבויות שחיות באורך החיים המסורתי במקומות אחרים בעולם (סין, דרום אמריקה ועוד)  נשים כלל לא סובלות מאותם הסימפטומים. השאלה הנשאלת היא הכיצד?

המסקנה המתבקשת היא שמקור הבעיה טמון באורח החיים המערבי עצמו על התזונה הלקויה שהוא מביא עימו,כמו גם במתח הנפשי וברמת הרעילות האופייניים לו.

רעילות-

אנו מוקפים במוקדי רעילות רבים, כגון: כימיקלים ממזונות מעובדים, שאריות ריסוס בפירות וירקות, קרינה, הנדסה גנטית, כימיקלים ומתכות כבדות מהאוויר וממוצרי היגיינה, הורמונים ואנטיביוטיות בבשר ובעופות, רגשות שליליים כמו תסכול, קינאה, שנאה, פחד וחרדה לאורך זמן שמשפיעים על  מערכות הגוף ושוחקים אותם. אחת המערכות שמותשות מאותה רעילות היא בלוטת יותרת הכליה, שכאמור בגיל המעבר הינה היצרנית היחידה של האסטרוגן, וכתוצאה מאותה התשה היא מתקשה לייצר את אותו אסטרוגן הכרחי.

בעוד הנשים המערביות חשופות לאותם גורמים, הנשים באותן תרבויות מסורתיות כמעט ולא נחשפות אל אותן רעות חולות. רעילות זו מצטברת בגופינו ויוצרת שינויים הורמונאליים והתשה של מערכות הגוף השונות לאורך זמן. בזמן גיל המעבר וניסיון ההסתגלות  של הגוף למצב החדש אנו חשופות יותר מתמיד לאותן תופעות.

תזונה- הוכח מחקרית קשר ישיר בין תזונה נכונה בתקופת הפוריות והמנופאוזה להפחתת תסמיני גיל המעבר. לצערנו, עם הגעת המזון המתועש והמהונדס נוצר במערב מצב פרדוקסאלי בו אנשים ונשים רבות סובלים מתת-תזונה עם קיבה מלאה, כתוצאה מצריכה של מגוון מאכלים דלים בערכים תזונתיים כגון, ויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו ועוד. חוסרים אלו מובילים לתופעות לוואי כמו: אנמיה, עייפות, דילול עצם וכו'. בעוד המזון הנצרך בתרבויות המסורתיות הוא טבעי יותר ומלא יותר באותם ערכים תזונתיים חיוניים.

מתח- מלבד השינויים ההורמונאליים שיכולים להוות גורם בשינויי מצב הרוח, מתח ולחץ, נשים בגיל המעבר עוברות שינויים סביבתיים רבים כגון בעיות זוגיות, הילדים עוזבים את הבית וכו', ולכל זאת מתווספת ההשקפה התרבותית והתפיסה החברתית במערב, שמאדירה את המראה הצעיר ועלולה לערער את הדימוי העצמי אצל נשים בגיל המעבר. בתרבויות מסורתיות, אותו מעבר מסמל כבוד, חוכמה וזמן מנוחה לאחר גידול ילדים ומשפחה, מה שמוביל לרוגע  ולחיים נטולי עקה (סטרס).

 

תופעות גיל המעבר הסיבות והטיפול.

גלי חום והזעות ביום ובלילה-

סיבה לתופעה: ירידת רמת האסטרוגן גורמת  לשינויים במוחנו ומועברות פקודות במוח לעליה בחום הגוף והופעת סומק וחום.

בראיה הסינית יש חוסר ביין(YIN) דהיינו, דם,  ועליית  היאנג(YANG) המדומה המזוהה עם חום ואש.

הטיפול: הטיפול יתבסס על חיזוק הדם ונוזלי הגוף על ידי מזונות ותוספים עשירים בברזל, בויטמינים, במינרלים בחומצות אמינו ושומנים חיוניים.

עייפות כרונית, תשישות וכאבי ראש-

סיבה לתופעה: עקב אנמיה, התשה מתמשכת של בלוטת יותרת הכליה, חוסר בברזל, מחסור בויטמינים ומינרלים חיוניים ורמת רעילות גבוהה כתוצאה מחיי היומיום המערביים.

טיפול: נטרול רעלים על ידי צריכה של מזונות ותוספים טבעיים אנטי אוקסידנטים עוצמתיים ותזונה עשירה בערכים תזונתיים עתירי ויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו ונוטריינטים.

אוסטאופניה(ירידה בצפיפות העצם) – או אוסטיאופורוזיס (דלדול העצם)

הסיבה לתופעה: נגרמת גם כן עקב ירידה ברמת  הורמון האסטרוגן והפרוגסטרון. הורמונים אלו משחקים תפקיד חשוב מאוד למניעת בריחת סידן מהעצמות.

טיפול: צריכה של מזונות ותוספים טבעיים עתירי סידן ומחזקי עצמות.

השמנה-

סיבה לתופעה: ההשמנה קשורה לתפקיד תאי השומן בגוף האישה. בלוטת יותרת הכליה (האדרנל) הופכת להיות מקור הייצור האנדוגני היחיד לאסטרוגן ומה שמפריש אותו הם תאי שומן.

טיפול: בניגוד לדעה הרווחת לגבי עלייה במשקל, בגיל המעבר עליה של כחמישה קילוגרם אף מבורכת וחיונית להפרשת האסטרוגן, וכנראה שזה המנגנון של הטבע שבגללו נשים מעלות במשקל. מאידך מומלץ בחום לעסוק בפעילות אירובית ויוגה מתונה, לשיפור מערכת לב ריאה וחילוף חומרים, על מנת למתן השמנה חריגה.

תופעות נוירופסיכיטריות-

חרדות, דיכאון, עייפות, הפרעות שינה, רגזנות ואי שקט.

הסיבה לתופעה: ישנו קשר הדוק לאורח חיי האישה ולמידת שביעות רצונה מחייה. התופעות הנפשיות קשורות בצורה משמעותית למצב הדם. הדם הוא הנפש וכשהוא חלש או חסר, השקט הנפשי מופר.  נשים רבות סובלות מאנמיה כרונית בשל איבוד דם במחזור החודשי, ומכלכלה דלה במרכיבים תזונתיים. חוסר  בויטמין D יגרום גם כן לתסמיני דיכאון.

טיפול: צריכת מזונות ותוספים טבעיים עשירים בברזל, B12 וחומצה פולית החיוניים ליצירת כדוריות דם אדומות.  עוד מומלץ לצרוך מזונות ותוספים עתירי אומגה 6,3,ו-9 ובנוסף שינה טובה חשובה מאוד ומומלץ מאוד לעסוק בספורט להעלאת האנדרופינים לשיפור מצב הרוח.

תוספים מומלצים:

אני ממליצה תמיד על תוספים ממקורות טבעיים בלבד ומנסה להימנע ככל האפשר מתוספים ומתרופות ממקורות מסונתזים שעברו עיבודים כימים אלו או אחרים.  שימוש יום יומי במזונות-על אנטי אוקסידנטים(מנטרלי רעילות) בעלי ערכים תזונתיים גבוהים הם הדרך הבריאה המועילה וההרמונית ביותר שיש להימנעות מתופעות גיל המעבר.

 

שימוש  יומיומי בתוספים שמבוססים על אותם  מזונות-על אורגניים, שאינם מרוססים ולא מהונדסים גנטית(חשוב לבדוק יצרן).  כגון: כמוסות מורינגה+ספירולינה, משקאות כגון:  נוני ואסאי, אבקת שורש מאקה, זרעי צ'יה ופולן דבורים, יעזרו להחזיר את הגוף לשיווי המשקל האופטימאלי בגיל המעבר. במקביל להפחית המזונות הגורמים לאי סבילות במערכת העיכול, הפחתת רעילות המוחדרת לגוף וביצוע שינוי אמיתי באורח החיים.

המורינגה+הספירולינה- המורינגה ידועה כמזון האנטי אוקסידנטי (מנטרל רעלים) החזק ביותר ע"פ טבלת ORAC, מחזקת עצמות, בעלת ערכים תזונתיים גבוהים וכמחזקת מערכת חיסונית, ואילו הספירולינה מכילה כמויות עצומות של ברזל, B12, ויטמינים, מינרלים וחומצות אמינו שחשובות מאוד לחיזוק הגוף והדם.

 

מורינגה וספירולינה, ניתן לצרוך גם בשייקים מרעננים

 

משקאות הנוני והאסאי עוזרים רבות בחיזוק המערכת החיסונית והגברת האנרגיה.

אבקת המאקה, פולן הדבורים וזרעי הצ'יה עוזרים לחיזוק הגוף, לאיזון המצב הנפשי, הערנות והמערכת הווגינאלית.

רצוי להתחיל השימוש במזונות מיוחדים אלו בתפריט היומי בגיל צעיר ככל הניתן, על מנת לחזק את הדם,את המערכות החיסוניות ולתמוך בכבד לנטרול רעלים. חשוב לציין שנשים שתתחלנה השימוש במזונות על אנטי אוקסידנטים, רבי עוצמה, העשירים בנוטריינטים כדוגמת המורינגה והספירולינה יפיקו תועלת בריאותית  לחיזוק גופן ולהקלה בתופעות הלוואי הפוגעות באיכות חייהן.

 

מאכלים מומלצים

מזונות בעלי השפעה שלילית-

ירקות ופירות

ירקות ופירות כתומים, סגולים, אדומים וירוקים- מחקרית הוכח שצריכה של ירקות ופירות אלו מפחיתים שכיחות גלי חום וסרטן השד בקרב נשים בתקופת המנופאוזה.

קפאין-

נמצא בקפה, תה שחור, קולה ומשקאות קלים.צריכה מוגברת גורמת לשחרור  מוגבר של אדרנלין מבלוטת יותרת הכליה, ולהתשת הבלוטה. הופך הדם לחומצי ויגרום לאורך זמן לבריחת קלציום מהעצמות. קפאין גורם לרגישות בשדיים ולהתפתחות ציסטות. כחומר משתן, גורם לאיבוד נוזלים, תחושת החום העשויים לגרום לאבנים בכיס השתן, בכליות,במעיים  ובכיס המרה.

דגים-

סלמון,  מקרל,  קוד, הליבוט, טונה, בעיקר דגים מהים הצפוני, המכילים כמויות גבוהות של אומגה 3 מפחיתים גלי חום, טרשת עורקים, משפרים תפקוד המוח ומפחיתים סטרס.

 

פחמימות  פשוטות-

קמח לבן, אורז לבן, סוכר לבן, פרוקטוז, ממתקים, משקאות קלים וכו" הגורמים  להתשת בלוטת יותרת הכליה, הן גורמות להיווצרות כבד שומני, המתקשה בפירוק ונטרול רעלים ומתכות.

דגנים מלאים-

חיטה, שיפון, כוסמין, כוסמת ועוד, המכילים סיבים תזונתיים המסייעים בניקוז רעילות וחומרי פירוק של הורמונים. עשירים בקומפלקס ויטמין B החיוני לאיזון יותרת הכליה ויכולת הגוף לתפקד במצבי לחץ.

שומנים רווים ושומני טרנס –

מומלץ להפחית שומנים מן החי, למעט  שומן רווי צמחי המופק משמן קוקוס המכיל חומצה לאורית המצויה במוח וחיונית לשמירת תפקודו. משומני טראנס מומלץ להימנע מאחר ותורמים לפגיעה בעורקים ולחסימתם.

קטניות-

מקור טוב לחלבון צמחי ולקומפלקס ויטמין B ולמינרלים. הסויה מכילה פיטואסטרוגנים (רכיבים תזונתיים דמויי הורמון האסטרוגן) החיוני לאיזון מערכות מגוונות כפי שהוסבר. צריכת סויה בגיל המעבר יכולה להפחית גלי חום ויובש בנרתיק.

אלכוהול-

להימנע מצריכה מופרזת שתגרום לפגיעה בתפקודי הכבד לפרוק ולסילוק רעלים, מתכות ועודפי הורמונים. עומס רעילות מעלה השכיחות לסרטן השד ותופעות הלוואי  בתקופת המנופאוזה.

 

לסיכום,
התפתחות הטכנולוגיה, הרפואה והמדע במאה ה-21 , הביאו עימם שינויים חיוביים אך גם חשיפה לרעלים.
עלינו לקחת אחריות על בריאותנו, על גופנו ועל רכישת ידע בכל הכלים העומדים לרשותנו, כיוון שהידע הוא אחד מהכלים העוצמתיים לריפוי עצמי.
חשוב שנדע ללמוד מתרבויות אחרות דווקא,  מהן הרעות החולות בצורת חיים שלנו, ובכך לנטרל אותן, לשיפור איכות חיינו. מנופאוזה הוא תהליך טבעי ובידייך האפשרות להפחית את תופעות הלוואי, אם רק תקפידי על תזונה נכונה, תוספים טבעיים נכונים, איכות מים טובה ואורח חיים רגוע, נטול לחצים ונטול רעלים, ולהגיע לשלב הבא בנשיות שלך בקלות ובקלילות.

הכותבת היא דר' שרה ברק
מטפלת אינטגרטיבית ומרצה בעלת קליניקה פרטית עם ניסיון מקיף של 40 שנה בתחום הטיפול, רפואה קונבנציונאלית, רפואה סינית, דיקור, צמחי מרפא ותוספי תזונה.
כיום שרה מרצה ויועצת בכירה בחברתMoringaVI  יצרנית תוספים על בסיס עץ המורינגה ומזונות-על, ובחברת Neways העולמית.

לייעוץ ראשוני טלפוני חינם והזמנת הרצאות ניתן לפנות ללחוץ כאן או להתקשר-

קליניקה- 09-7494006

נייד-     052-8818842

 

 

 אני מעוניין לקבל מידע בדוא"ל

רחוב נמל יפו 28
תל אביב-יפו
מיקוד 6803339

עדכונים ותגובות