עגלת הקניות שלי

תרופות מערביות וגאוט

תרופות מערביות וגאוט

 

כיום, בישראל, התשובה של הרפואה המערבית לטיפול בגאוט היא בעיקר בעזרת 2 תרופות קונבנציונאליות (קולכיצין ואלפורינול- הידוע גם בשמות אלוריל וזילול).

מטופלים לא פעם די חוששים מתרופות משלוש סיבות עיקריות:

  1. תופעות הלוואי שלעיתים מתלוות בעת לקיחת תרופות אלו.
  2. העדפה של טיפול טבעי שלא מצריך תרופות כימיות-סינטטיות.
  3. הפחד מהתלות בתרופות.

נושא התרופות  הוא מורכב ורגיש לכן חשוב לעשות קצת סדר בעניין זה ובמאמר שכתבתי אני אסביר על שתי תרופות אלו ואסביר כיצד הן פועלות, מהן ההמלצות הכלליות על התרופות ומהן תופעות הלוואי הנפוצות לאותן התרופות.

במאמר אני גם מתייחסת לאפשרות המומלצת של הטיפול המשולב לאלו אשר מעוניינים לשלב טיפול טבעי עם הטיפול הקונבנציונלי.

אך תחילה חשוב להדגיש  שכל החומר שאני מציגה אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי. וכן, נטילת התרופות או אי נטילתן היא בראש ובראשונה החלטה של המטופל ולעולם לא אתן הוראה להפסיק שימוש בתרופה זו או אחרת או לחילופין להחליפה לגמרי בתוספים. את ההחלטה החשובה הזו כל אחד ייקח  על דעת עצמו ובאחריותו הבלעדית או על סמך ייעוץ עם רופאו.

קולכיצין

קולכיצין היא תרופה נפוצה שרופאים מערביים רבים רושמים לסובלים מגאוט. התרופה מקורה מצמח הסתוונית הידוע כצמח רעיל אך במינונים קטנים יעיל לטיפול בגאוט.

תרופת הקולכיצין מיוצרת כיום באופן סינטטי ולא מהצמח עצמו.   

איך הקולכיצין עובד

תרופת הקולכיצין אינה מורידה את דרגת חומציות השתן, אלא עוזרת לעצור את הדלקת שנגרמת מקריסטלי חומצות שתן. בנוסף היא גם עוזרת להקלת הכאב בצורה מהירה (בתוך 12 עד 24 שעות).

הקולכיצין היא תרופה יעילה ומהירה לחולי גאוט והיא מקלה על הכאב אצל 75% מהחולים.

בעת לקיחת התרופה מומלץ לשתות 12 עד 15 כוסות של מים ביום על מנת שהתרופה תהייה יותר אפקטיבית.

מהם תופעות הלוואי?

התרופה אינה מתאימה לחולים שסובלים מבעיות בכליות, כבד, מח עצם, מעי דלקתי וספירת תאי דם לבנים נמוכה כך שרוב המבוגרים אינם יכולים לצרוך את תרופת הקולכיצין.

התרופה עשויה לגרום לפגיעה בריריות המעיים, לשילשולים, התכווצויות בטן, בחילות והקאות. חשוב מאוד לראות איך תרופת הקולכיצין משפיעה על הגוף שלך. תזכרו הקולכיצין עוזרת בזמן התקף גאוט אבל היא אינה מיועדת לשימוש ארוך טווח.

אלופורינול (ידוע גם כ- אלוריל וזילול)

אם אתם סובלים או סבלתם ממחלת הגאוט אתם כנראה מכירים את התרופה בשם אלופורינול.

אלופורינול מורידה את דרגת חומציות השתן בגוף אך אינה מטפלת בהתקפי הגאוט.

בתחילת השימוש בתרופה לעיתים המטופל יקבל התקף גאוט אך לאחר כמה שבועות רמת חומצת השתן תתאזן ותושג האפקטיביות הטיפולית של התרופה.

המינון המומלץ להתחלה הוא נמוך אך עם הזמן הוא גדל עד שרמת חומצת השתן בגוף מגיעה לדרגה נורמלית, ומונעת התקפי גאוט נוספים.

חשוב מאוד לדעת שאסור בשום פנים להפסיק את השימוש בתרופה בבת אחת מכיוון שאז עלולה חומצת השתן לעלות משמעותית בבת אחת וסבירות גבוהה שיתפרץ התקף גאוט. מי שמחליט להפסיק את השימוש בתרופה יהיה חייב לעשות זאת בהדרגה.

מהם תופעות הלוואי?

כאבי בטן, בחילות, קלקולי קיבה, עייפות, ופריחות בעור.

תופעות לוואי יותר בעייתיות וכאשר מתרחשות מומלץ להתייעץ עם רופא טרם המשך לקיחתה הן: חוסר תחושה/עקצוצים ברגליים או ידיים, גירודים/נפיחות ברגליים או בידיים, תגובות רגישות מאוד, חבלות, עייפות יוצאת מגדר הרגיל, דם בשתן, שתן כהה, בעיה פתאומית בראייה, כאבי עיניים, איבוד תיאבון ובעיות נשימה.

תרופת האלופורינול יכולה לגרום לסינדרום בשם סטיבן-ג'ונסון (SJS) ול – TENS, שתי מחלות עור מסכנות חיים. 

הטיפול המשלב בין תוספים טבעיים לתרופות-

ישנם מטופלים שנוטים לטעות ולחשוב שחייבים לבחור בין הטיפול הקונבנציונאלי לטיפול הטבעי בפורמולות הצמחים הפלמורין והפרוטקטינול אך אין כך הדבר.

ישנה גם דרך שלישית והיא השילוב בין התוספים הטבעיים לטיפול בתרופות.

מכיוון שהטיפול בתוספים לא רק שאינו מתנגש עם התרופות אלא הוא אפילו תומך בטיפול, עוזר בשיקום ואף מגן על הכבד ואברי הגוף השונים.

בשונה מהטיפול התרופתי השפעת הטיפול בתוספים לרוב תהיה איטית יותר ולאורך יותר זמן(משתנה מאדם לאדם) אך מאידך היא תתאפיין בהרבה פחות תופעות לוואי אם בכלל.

בשילוב תוספים עם התרופות ניתן לקבל אפקט טיפולי משולש:

  1. השפעה מהירה יותר על הכאב והורדת חומצת השתן
  2. אפקטיביות טיפולית גבוהה יותר שתעזור למנוע את ההתקף הבא ותעזור בשיקום מפרקים שנפגעו
  3. השילוב של התוספים הטבעיים יתן תמיכה והגנה טובה יותר על אברי הגוף השונים.

 

יתרונות הטיפול של פורמולת הפלמורין-

יתרונות הטיפול של פורמולת הפרוטקטינול-

האם ישנן תופעות לוואי של הטיפול בתוספים?

לפורמולות הפלמורין והפרוטקטינול אין תופעות לוואי קבועות(כאלו שנשארות ליותר מכמה ימים) והמקרים שהן מופיעות הינם נדירים ולרוב יעברו מהר מאוד(כמובן שבמקרה שהם מופיעים או לא עוברים ניתן להחזירם ולקבל החזר מלא).

התופעות יכולות להתבטא ביציאות רכות(לרוב בין יומים לשבוע) שהם תוצאה של ניקוי טבעי של הגוף. במידה והיציאות תכופות מידי או שנמשכות מעל שבוע מומלץ לפנות אלי ונבחן את המקרה לגופו.

תופעת לוואי נוספת שעלולה להיות היא כאב ראש קל שלרוב יעבור תוך זמן קצר (יום יומיים) אשר עלול להיגרם כתוצאה של פינוי וניטרול הרעילות בגוף. גם במקרה זה במידה וחשים באי נעימות כלשהי אמליץ לפנות אלי ונבחן את הנושא.

 

במידה ויש לך שאלות נוספות בנושא, שאלות על הטיפול המשולב או שאלות על תרופות אחרות אתם מוזמנים לשאול אותי ואשמח לענות.

בברכת בריאות

ד"ר שרה ברק(Ph.D)

מומחית לטיפול טבעי בגאוט

 

 

 אני מעוניין לקבל מידע בדוא"ל

רחוב נמל יפו 28
תל אביב-יפו
מיקוד 6803339

עדכונים ותגובות